ÇATI AKTARMA

Çatı Aktarma İşlemi ; Tamamı Profesyonel olan uzman kadromuzla deneyimli çatı ekipleri çatılar için hazır. Tespiti yapılan çatı yalıtımı ustalarımız tarafından profesyonel olarak tamamen yada kısmi olarak kiremit, shingle, onduline, eternit, sandviç panel bütün çatı modellerine çatı yalıtımı ve su izolasyonları sistemlerini, çatı izolasyonu, çatı aktarma işleriniz yapılır. Çatı mazlemesi üretim sektöründe sürekli yenilenen malzemeleri takip edip bu çatı yalıtım konusunda da geniş ürün ve uygulama alternatifleri sunmaktayız. Son teknoloji çatı malzemeleri ile çatıları elden geçirip aktarma yaparak yeniliyoruz çatılar artık emin ellerde bize emanet .

çatı aktarma

Binanın her zaman hareket yeraltı hareketlerinden dolayı çalışmakta hissedilmeyecek kadar olan sismik hareketler olan yapıların hepsi çatı kırılmaları ve arızalarının ana nedenlerinden biri de kullanılan ahşabın yetersiz kesitidir. Düğüm noktalarını oluşturan çatı elemanları gelen yükler karşısında mukavemetini koruyamayarak, gelen yükün aktarımı sırasında ahşabın kesitleri zorlanmaya maruz kalıp kırılabilirler.

çatı aktarma

Bir diğer önemli faktör ise çatı makaslarının tekniğe uygun yapılmamasıdır. Çatı makaslarının amacı çatı yükünü toplayıp düzgün şekilde betonarme döşemeye veya taşıyıcı duvarlara aktarmaktır. Yıkılan çatıların genelinde çatı makasları yapım kurallarına uygun yapılmamış ise yine bu şekilde sorunlar çıkabilir.yapılan araştırmada, yapıların diğer elemanlarına gösterilen titizliğin aynı oranda çatılara yansımadığı tespit edilmiştir.

çatı aktarma

Genellikle yapılan ahşap oturtma çatılarda yapım tekniği olarak büyük hatalar yapılmaktadır. Bunlar çatı elemanlarının yük aktarımı durumunun bilinmemesi, elemanları birbirine bağlayan kuşakların, göğüslemelerin, payandaların, çapraz kuşakların yapılmaması ve çatının bir bütünlük teşkil etmemesi gibi sıralanabilir. Çatı makaslarını oluşturan dikmeler, kuşaklar, göğüslemeler, mertekler, aşıklar, örtü altı kaplama tahtası vb. elemanların kesitlerinin ve malzeme özelliklerinin seçimi aslında belli standartlarda belirtilmiştir.

çatı aktarma

2015 Tüm Hakları Saklıdır.